| Processor | Intel Celeron N4120 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 11.6 inch HD LCD LED Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 600 Graphics | |
| OS | Windows 11 SE | |
| RAM | 4GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 64GB eMMC SSD | |
| Battery | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Acer TravelMate B3 Windows 11 SE |
|---|---|
| Model | TravelMate B3 Windows 11 SE |
| Price | Tk 29,069 |
| Brand | Acer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
|---|
| Display Type | HD LCD LED In-plane Switching (IPS) Technology display |
|---|---|
| Display Size | 11.6 inch |
| Display Resolution | 768 x 1366 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height 20.95 mm x Width 295 mm x Depth 215 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.40 Kg |
| Body Color | Shale Black |
| Operating System | Windows 11 SE |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron N4120 |
| Ram | 4GB DDR4 3200Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 64GB eMMC SSD |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 48Wh battery |
| Battery Backup | Upto 12 Hours |
| Audio | Acer Purified.Voice technology with two built-in microphones Acer TrueHarmony technology for lower distortion Two built-in stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C port supporting: DisplayPort over USB-C USB charging 5/9/15/20 V; 3 A DC-in port 20 V; 45 W |
It's a safe gamble!
Display: 14.1 Inch Matte LCD Display
Processor: AMD A9-9425 processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 3,850 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.5 Inches IPS Display
Processor: Intel Core m3-7Y30 Processor
RAM: 8GB LPDDR3 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Celeron- Ivy Bridge Processor
RAM: 4GB DDR3L 400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh 32.0 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 12.5 Inche WQHD IPS Display
Processor: Intel Kaby lake R-3867U Processor
RAM: 8GB LPDDR3 1866Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 5000mAH Non-Removable Battery
Warranty: 1 year warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel N5000 1.10GHz Processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Windows 10
Battery: AC in 100~240V, 50~60Hz Battery
Warranty: Upto 2 Years Warranty
View Details →
Display: 14.1 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i3 N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 38Wh (7.6V/5000MA) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120U Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5500Mhz RAM
OS: Windows 11 Home S Mode 64-bit
Battery: 3 Cell 45Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3-1005G1 Processor
RAM: 8GB DDR4 2667Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 2-Cell 35Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 inch 2k IPS LCD Display
Processor: Intel Celeron N5100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 2133Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11
Battery: 38WH Lithium polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →